Nästa vecka har det gått en månad sedan jag skrev under papperna rörande uppsägningen, och det har gått tre månader sedan jag fick beskedet om att jag skulle sägas upp. Det har varit en omtumlande tid där jag pendlat mellan hopp och förtvivlan. Nu går processen in i en ny fas, och det är den jobbigaste. Fram till nu har det hela tiden funnits olika saker som upptagit mig och som jag kunnat eller tvingats rikta mina tankar mot. Nu går jag in i en tid av väntan där allt på ytan fortsätter som vanligt samtidigt som dagen då jag inte längre har någon garanterad lön obönhörligen närmar sig. Snart är det bara 11 månader kvar innan jag kastas ut i arbetslöshet, ifall jag inte hittar något annat jobb. Det går ingen akut ekonomisk nöd på mig. Och jag har massor av idéer. Allt kan mycket väl ordna sig till det bästa. Men ända sedan jag fick beskedet har jag vetat att den dagen då tystnaden infinner sig skulle komma. Känslan av utanförskap är jag i och för sig van vid, men att bli uppsagd utan att få en motivering till beslutet och vara betraktad som en levande död på den arbetsplats där jag trodde att jag skulle få möjlighet att skörda frukterna av mina över 30 år av studier och forskning, är en plågsam upplevelse.
Nu blickar cheferna och kollegorna framåt, och alla har fullt upp med den nya vardagen i den nya organisationen. Vi som blivit uppsagda är kvar en, kortare eller som i mitt fall lite längre, (efter 27 år i statlig tjänst har jag 12 månaders uppsägningstid) tid, men ändå inte. Om ett år är vi alla borta på riktigt, men fram till dess att vi lämnat är vår närvaro i lokalerna en påminnelse om osäkerheten på dagens arbetsmarknad. Därför förstår jag kollegorna som undviker mig eller låtsas att de inte ser mig när vi möts i korridoren. Jag har vigt mitt liv åt kunskapen och har meriterat mig till docent samt varit en lojal medarbetare på Högskolan Väst i snart 23 år, men det betyder uppenbarligen ingenting i dagens akademiska värld. Ingen går säker. Alla kan sägas upp. Så jag fattar att mina kollegor reagerar som de gör. Jag klandrar ingen av dem, (förutom mina chefer då som sitter säkert på sina positioner och som skött i alla fall min uppsägning på ett oförsvarligt inkompetent sätt). Men att förstå är en sak, och att uppleva det jag går igenom nu en annan. Det är jag som tvingas ut i kylan på grund av våra chefers beslut, de har kvar sin anställning.
Eftersom jag sedan 12 år undervisar om ledarskap och organisering blir det extra jobbigt att utsättas för det som nu sker på institutionen. Aldrig någonsin tidigare i mitt akademiska liv har diskrepansen mellan teori och praktik varit större. Jag fattar att ledningen, givet det ekonomiska läge som högskolan befinner sig i (vilket i och för sig till dels är ett resultat av ledningens tidigare beslut) var tvungen att ta jobbiga beslut och jag avundas dem inte. Vad jag däremot inte förstår är sättet man valt att "kommunicera" besluten till kollegiet. En kompetent ledningsgrupp hade varit transparent med vilka principer man följt i arbetet, framförallt hade en sådan ledning presenterat ett gediget underlag för alla beslut och stått för det. I de fall det ens finns något underlag har vi som drabbats av besluten fått begära ut detta från registrator eftersom man hänvisar till en sekretess som uppenbarligen är hittepå. Och ledningen har dessutom sagt att vi i kollegiet (där många alltså forskar och undervisar om ekonomi) saknar förmåga att förstå underlaget?! Den klyfta som ledningen på det här sättet, medvetet eller på grund av inkompetens, (jag vet inte vad som är värst) skapat mellan linjen och kollegiet, kommer naturligtvis att påverka arbetsmiljön på institutionen under lång tid framöver.
Jag försöker att vara glad för att jag slipper bry mig om det som händer, men eftersom jag är ett offer för det dåliga ledarskapet är det svårt att glädjas över friheten som jag inte bett om. Och min situation blir inte lättare av att jag fortfarande inte, efter snart en månad fått en förklaring och ett formellt och överklagningsbart beslut till varför jag inte får läsa de mail som jag begärt ut eftersom jag i den maillogg jag fått ta del av via registrator ser att mailen uppenbarligen innehåller det underlag som prefekten påstår inte existerar. Jag har mailat högskolans jurist ett flertal gånger och frågat varför jag inte får det beslut som jag enligt förvaltningslagen har rätt till. Förra fredagen begärde jag att få den förklaring till varför beslutet, (som jag enligt lagen borde fått, utan att be om det, för länge sedan) dröjer. Men jag möts med tystnad. Att min arbetsgivare sedan 22 år, som dessutom är statlig, vilket gör att vi alla arbetar på skattebetalarnas bekostnad, väljer att använda juristens kompetens (om det nu är rätt ord med tanke på hur hen agerar) för att skydda ledningen, skrämmer mig. Om varken högskolelagen där den akademiska friheten står inskriven, eller förvaltningslagen som bestämmer hur våra myndigheter ska agera, respekteras av ledningarna på landets högskolor är både demokratin och kunskapen i fara. Och det borde skrämma fler än jag, för det betyder att alla (utom cheferna) förr eller senare riskerar upptäcka att ingen går säker.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar